Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Travma ve EMDR Terapisi

Kategori: Psikoloji Yazar: Abdullah Alpaslan Yayınevi: Pegasus Yayınları

Travma ve EMDR Terapisi

Tanıtım Bülteni
Travmalardan Kurtulmak ve Daha Sağlıklı Bir Hayata Kavuşmak Mümkün. EMDR terapisi her ne kadar travmatik yaşantıların izlerinin silinmesi amacıyla travma odaklı bir yaklaşım olarak ortaya çıkmış olsa da bugün birçok bozuklukta çözüm sağlayan bir terapi modeli sunmaktadır. Kaldı ki EMDR’nin temel öncüllerinden biri, çoğu psikopatolojinin yaşamın erken dönemindeki deneyimlere dayanmasıdır. Sayısız çalışma ve olgu bildirileri EMDR’nin panik bozukluğu, fobiler, yaygın anksiyete bozukluğu, performans kaygısı, davranım bozuklukları ve özgüven sorunları, komplike yas, beden dismorfik bozukluğu, kronik ağrı, migren ve fantom ağrı gibi birçok bozukluk üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. EMDR terapisi travmatik anılar ya da rahatsız edici deneyimlerle çalışır. EMDR teorisyenlerine göre kişide ortaya çıkan ruhsal sorunların kaynağı, işlevsel olmayan bir biçimde depolanan geçmiş travmatik anılardır. EMDR tedavisinin amacı, geçmişten gelen işlevsel olmayan kalıntıları hızlıca metabolize etmek ve bunları faydalı şeylere dönüştürmektir. Bu açıdan bakıldığında EMDR, danışanların olumsuz yaşantılarını duygusal sağlıklarına katkıda bulunacak şekilde yeniden işlemelerine yardımcı olan bir terapi yaklaşımıdır. EMDR terapisinin teorik altyapısı “Adaptif Bilgi İşleme Modeli”ne dayanır. EMDR ile erişilen hızlı klinik sonuçları ve alınan istikrarlı tepki örüntülerini açıklamak için Shapiro tarafından geliştirilen bu modele göre beyin, fizyolojik temelli bir sistemle kendisine ulaşan her bilgiyi işler ve işlevsel hale getirir. Bir deneyim sırasında, duyu organları aracılığıyla alınan her bilgi beynin ilgili alanlarına işlenerek var olan benzer anı ağlarıyla bağlantılar kurar ve bütünleşir. Böylece deneyim anı, hafızasında normal bir biçimde yerini almış olur. 
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Travma ve EMDR Terapisi PDF 6.23 MB İndir
Travma ve EMDR Terapisi EPUB 6.96 MB İndir
Travma ve EMDR Terapisi MOBI 5.49 MB İndir
Travma ve EMDR Terapisi ODF 5.86 MB İndir
Travma ve EMDR Terapisi DJVU 7.32 MB İndir
Travma ve EMDR Terapisi RAR 4.76 MB İndir
Travma ve EMDR Terapisi ZIP 4.39 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Travma ile okullarda sık karşılaşıyoruz. Bu tür durumlarda kullanılacak bir kaynak kitap olmuş. Ayrıca kullanılan üslup ve akıcılık sayesinde zevkle okunacak bir kitap.


Emdr terapisi almadan önce araştırmalarım sırasında karşılaştım bu kitapla. Okuduktan sonra başladım terapiye, ben çok faydasını gördüm. Emdr terapisi ile ilgili her şeye değinilmiş kitapta.


Tüm emdr terapistlerinin elinde bulunması gereken bir kitap olmuş. Vaka örnekleri de ayrıca renk kaymış kitaba


Psikologlar için bulunmaz bir kaynak kitap. Travma ile ilgili güncel bilgileri ve araştırmaları uygulama süreçleri ile ilişkilendirerek keyifli bir şekilde ele almış. Bu açıdan yol gösterici bir kitap. Mutlaka okunmalı


Güzel bir kitap, özenle yazılmış. Ben beğendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*